Dlaczego ludzie kierują się stereotypami podczas zakupów?

29-07-22

Autor artykułu @Admin

Stereotypy dotyczące decyzji zakupowych

Jako ludzie, wszyscy mamy tendencję do przestrzegania norm społecznych, zwłaszcza jeśli chodzi o zakupy. Niezależnie od tego, czy szukamy nowego samochodu, lodówki czy sofy, istnieją pewne rzeczy, które mamy tendencję do grawitacji w oparciu o to, co inni ludzie kupili w przeszłości.

Choć może się to wydawać nieszkodliwą praktyką, w rzeczywistości jest w tym pewna zasługa. Po prostu obserwując zakupy innych ludzi i czyniąc założenia na temat tego, co lubią, możemy szybko zawęzić nasze wybory i znaleźć najlepsze opcje dla naszych własnych potrzeb i preferencji.

Czy warto ufać stereotypom podczas zakupów?

Kiedy kupujesz ubrania lub akcesoria, pomocne może być zaufanie swojemu instynktowi i podążanie za instynktem, jeśli chodzi o wybieranie czegoś. Jednakże, jeśli zauważysz, że ciągnie Cię do pewnego rodzaju odzieży bardziej niż inne, ważne jest, aby wziąć pod uwagę przyczyny tych uczuć przed dokonaniem zakupu. Jeśli nie jesteś pewien, co chcesz nosić, może być kuszące, aby trzymać się tego, co wiesz i kupić podobny element, ponieważ tak ludzie zawsze się ubierają.

Ale ta decyzja jest mniej prawdopodobne, aby pracować dobrze w dłuższej perspektywie, ponieważ jesteś prawdopodobnie wyrosnąć z ulubionych kawałków w czasie. Choć ważne jest, aby zachować otwarty umysł, ważne jest również, aby nie pozwolić stereotypom dyktować swoich decyzji podczas zakupów.

Jakie są najczęstsze stereotypy dotyczące decyzji zakupowych?

Istnieje wiele powszechnych stereotypów dotyczących decyzji zakupowych. Najbardziej rozpowszechniony z nich mówi, że ludzie, którzy kupują przedmioty o dużej wartości, takie jak samochody i domy, są bardziej skłonni do poszukiwania ryzyka niż ludzie, którzy kupują przedmioty o mniejszej wartości. Inny powszechny stereotyp mówi, że ludzie, którzy kupują duże przedmioty, podejmują bardziej świadome decyzje dotyczące kupowanych rzeczy niż ludzie, którzy kupują małe przedmioty. W rzeczywistości jednak czynniki wpływające na zachowania zakupowe są złożone i często stanowią kombinację cech osobowości, doświadczeń z przeszłości oraz czynników sytuacyjnych (np. cena, dostępność). Innymi słowy, nie istnieje jeden "właściwy" sposób podejmowania decyzji o zakupie.

Czy warto sięgać po rady znajomych podczas zakupów?

Zakupy mogą być onieśmielające, zwłaszcza gdy nie wiesz, czego szukać lub ile zapłacić. Ale nie pozwól, aby to powstrzymało Cię przed zapytaniem przyjaciół i rodziny o radę. Rozmawiając z osobami, które kupiły podobne produkty, można lepiej wyczuć, czego można się spodziewać i jakie będą koszty. Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, zapytaj innych kupujących w sklepie o rekomendacje. Możesz również poszukać w Internecie opinii na temat przedmiotu, którego zakupem jesteś zainteresowany.

Stereotypy dotyczące decyzji zakupowych - czy są słuszne?

Stereotypy dotyczące decyzji zakupowych nie zawsze są prawdziwe. Choć może istnieć ogólne przekonanie, że kobiety podejmują inne decyzje zakupowe niż mężczyźni, założenia te nie zawsze wytrzymują kontrolę. Badania wykazały, że kupujący obu płci mają te same podstawowe potrzeby i życzenia. Ponadto, kobiety częściej niż mężczyźni badają produkty w Internecie (71% vs. 64%). Mają one po prostu różne preferencje, jeśli chodzi o wybór marek. Kobiety bardziej skupiają się na wartości i jakości marki, podczas gdy mężczyźni na cenie i wygodzie. Jeśli chodzi o zwyczaje zakupowe, kobiety spędzają w sklepie więcej czasu niż mężczyźni (średnio 10 minut vs. 9 minut). Jednak podczas dokonywania zakupów poświęcają mniej czasu - mają tendencję do wychodzenia ze sklepu, gdy tylko znajdą to, czego chcą. Ponadto, jak wynika z badań, kobiety równie dobrze czują się z produktami i usługami wytwarzanymi przez małe firmy, jak i przez większe korporacje.

genderfactor.eu Dowiedz się, jaki wpływ ma płeć na proces zakupowy, poznaj dostępne metody naukowe i zapoznaj się ze szczegółową analizą wyników.

© 2022, genderfactor.eu